Šachová podzimní sezóna 2018 družstva D – pohledem kapitána

Déčko si v roce 2018 pěkně „jelo“.

Předně se z pozice kapitána družstva D omlouvám všem pravidelným čtenářům pozápasových hodnocení za to, že jsem neposkytoval pravidelný přísun informací. Novoroční předsevzetí mám tedy celkem jasné. Pojďme se spolu alespoň dodatečně poohlédnout za prvními pěti koly aktuální sezóny.

Na úvod pár obecnějších poznámek.

Družstvo nenastupuje ve stabilní sestavě, protože vždy nejprve musí P. Petřík seskládat béčko a některé hráče z předních šachovnic déčka občas potřebuje. Kromě toho je na soupisce několik hráčů, kteří už před sezónou nahlásili omezený počet volných termínů. To trochu ztěžuje sestavování mužstva na jednotlivé zápasy, ale prozatím jsme problém neměli.

V prvním kole jsme zajížděli do vzdálených Bojkovic a největší problém celého zápasu byla doprava. Nakonec musel M. Blumel jet z Brna přes Kroměříž a naložit polovinu družstva. Zápas se následně již odehrál bez větších problémů a postupně nám přibývaly body po přesvědčivých výhrách M. Firycha, M. Navrátila a R. Šudřicha. Po remízách J. Kašíka a M. Blumela už byl víceméně klid a když následně Z. Rada zachránil poslední léčkou zcela ztracenou pozici, bylo rozhodnuto. Pouze kapitán zcela selhal, protože odmítl třikrát remízu, což paní Kratochvílová nemilosrdně potrestala. J. Jánek pak jako poslední dotáhl partii k výhře a celkovému vítězství 2:6.

První domácí zápas jsme odehráli proti Postoupkám B a při vší úctě k soupeři, ani v tomto zápase jsme neměli problémy. Nutno ovšem poznamenat, že jsme nic nepodcenili a nastoupili v poměrně silné sestavě. Vítězství 6,5:1,5 bylo zasloužené a přispěli k němu výhrami postupně Z. Rada, M. Navrátil, R. Šudřich, J. Jánek a K. Štencel. První tři zmínění hráči vyhráli celkem rychle, ale kupříkladu partie Štencel – Vylíčil končila až jezdcovou koncovkou, ve které měl náš hráč spíše jen víc štěstí. Remíza v partii Navrátilík – Brázdil se celkem čekala a totéž lze říct o partii Butula – Kubín. Poměrně dlouho se bojovalo i v partii Firych – Charčeno, ale ani tady partie nevybočila z rovnovážných vod, což byl pro V. Charčenka černými jistě úspěch, leč zasloužený.

K zápasu třetího kola jsme opět zajížděli přes Hradiště na východ, tentokrát do Vlčnova. Posíleni o J. Mazocha jsme zápas opět rozehráli dobře a po výhrách P. Navrátilíka a J. Mazocha jsme rychle vedli 2:0. Pak přidal bod J. Polišenský a bylo jasné, že ani nepovedená partie P. Dvorníka nebude žádnou tragédií. M. Butula spolehlivě odremizoval, K. Štencel následně zaknihoval celý bod a Z. Rada mohl přijmout remízu. J. Jánek už pak uzavřel smír za rozhodnutého stavu a jeli jsme spokojeně domů s třemi body po výsledku 2.5:5,5.

Následoval ovšem poslední letošní zápas doma a čekal nás nebezpečný soupeř z Dolního Němčí, který má na soupisce V. Pláta a P. Zpěváka. Oba ovšem měli v daném termínu ligové povinnosti, což nám zápas dost zjednodušilo. Hosté nakonec nastoupili na první šachovnici až s č. 5 ze soupisky, takže jistě nebyli v optimální sestavě. Nás posílil P. Bačák st. a byla to cenná posila. Začněme ale odzadu, protože tam se začalo hýbat skóre. Jako první zavěsil Z. Rada, který opět prokázal, že královskému gambitu rozumí. Chvilku po něm přidal celý bod K. Štencel, takže opět rychlé vedení 2:0 a důležitý klid do partií zbytku týmu. P. Navrátilík se krásně zorientoval v koncovce s kvalitou víc a s přehledem spočítal i to, že mu volný pěšec M. Čechála neuteče. Skvělé, vedli jsme 3:0. M. Navrátil následně bez problémů remizoval a šel se učit a remízu odsouhlasil kapitán i J. Jánkovi. J. Kašík sice vytvořil pozici s prostorovou převahou, ale K. Hruška hrál dobře a pozici nejméně vyrovnal. Jirka ovšem zkušeně nabídl remízu a soupeř překvapivě přijal na 4,5 pro nás. P. Bačák následně v klidu dotáhl lepší pozici k výhře. Další hodinu a půl jsme se pak dívali jak M. Firych v partii s A. Světínským pozorně eliminoval postup soupeřových roztrhaných pěšců (měl figuru za čtyři pěšce) a králem pochodoval několikrát tam a zpátky po šachovnici. Nakonec partii krásně zakončil a uzavřel skóre na 6,5:1,5.

Poslední zápas roku 2018 nás čekal ve Zborovicích. Kombinace předvánočního času a kamarádských vztahů přinesla řadu omluvenek, ale nakonec se kapitánovi podařilo družstvo poskládat. Zápas se pro nás vyvíjel příznivě, protože pozice na druhé a osmé šachovnici poměrně brzy vypadaly optimisticky. Jako první nicméně skončila remízou partie Butula – Novotný a brzy po ní se na plichtě shodli i M. Firych s P. Krejčím. Za stavu 1:1 a bylo s ohledem na pozice na šachovnicích poměrně překvapivé, že hráči Zborovic nabídli remízu M. Navrátilovi, J. Jánkovi i Z. Radovi, ve všech třech případech v poměrně hratelných pozicích s rovným materiálem. Naši hráči nabídky přijali a brzy poté skončila výhrou našeho hráče partie K. Štencel – D. Prachař. Vedli jsme tedy 3,5:2,5 a navíc měl Radek Šudřich ve své pozici značnou výhodu, kterou asi po 30 minutách proměnil v rozhodující bod. Za rozhodnutého stavu dohrávali partii R. Sas s P. Navrátilíkem. Pavel získal pěšce a velkou výhodu (podle stroje cca +2), ale stačily dvě nepřesnosti a velmi obratná soupeřova obrana a bylo po výhodě. Nakonec tedy remíza a celkové vítezství 3:5.

Suma sumárum jsme v roce 2018 ze 40 partií jen 2x prohráli. Kapitánovi jistě nesouží ke cti, že v obou případech se tak stalo po odmítnutí remízy. Na tomto poli je ještě rezerva. Do nového roku jdeme s 15 body a prakticky jen jedním pronásledovatelem, kterým je béčko Boršic, se kterým se utkáme doma v 9. kole. Po Novém roce nás ovšem čeká první zápas v Holešově s tamním béčkem ŠK a nepochybně nelze nikoho podcenit. Výsledky a tabulka jsou zde.

Přeji všem hráčům ŠO Slavia Kroměříž pevné zdraví a hodně úspěchů v roce 2019.

Karel Štencel – předseda našeho oddílu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *