Slávistické zbrojení a hartusení na sezónu 2019/2020 II.

Kromě trochu vzdálenějších krajů jsme taky lovili na sousedním Slovensku a s úspěchem. Vždyť našimi členy se stali dle ratingu slovenská jednička, dvojka, jedenáctka a dvanáctka. Pojďme se na ty kluky slovenské podívat blíže.

Slovenskou jedničkou je již hodně dlouho  Ján Markoš. Jeho sílu jsem si vyzkoušel na vlastní kůži, když jako host Vyškova v 2.lize mě zmatil ve 22. tazích v mojí oblíbené královské-indické. Dovolím si použít znalosti Wikipedie.

Ján Markoš
Jan Markos Bulgaria.JPG
Země Slovensko Slovensko
Narození 2. července 1985 (34 let)
Banská BystricaČeskoslovensko Československo
Tituly Velmistr
FIDE karta šachisty
FIDE ID 14903474
FIDE Elo
Současné 2571 (říjen 2015)
Nejvyšší 2602 (srpen 2014)

Ján Markoš (* 2. červenec1985Banská Bystrica) je slovenskýšachový velmistr. FIDE ELO má 2571, nejvyšší hodnotu 2602 měl v červenci 2014.

Jan Markoš se naučil hrát šachy doma od své sestry již jako šestiletý chlapec. Postupně ho trénovali Štefan Blaho, Robert Tibenský a velmistr Ľubomír Ftáčnik.

Jako chlapec se účastnil dětských soutěží podle jednotlivých věkových kategorií. V kategorii chlapců do dvanácti let se stal přeborníkem Slovenské republiky v roce 1997 v Žilině. Titul přeborníka získal i později v kategoriích chlapců do čtrnácti a šestnácti let. Veliký úspěch zaznamenal v roce 2000 v Chalkidiki, kdy se stal přeborníkem Evropy v kategorii juniorů do šestnácti let. Dalším úspěchem pak bylo vítězství na otevřeném mistrovství Slovenska ve Zvolenu.

Jan Markoš získal titul mezinárodního mistra v roce 2001, v roce 2003 se stal přeborníkem Slovenské republiky. Na dalším mistrovství republiky byl například v roce 2006 v Banské Štiavnici druhý, a to pouze díky horšímu pomocnému hodnocení za Tomášem Petríkem. Roku 2007 skončil rovněž na druhém místě za velmistrem Movsesjanem.

Řadu zmíněných úspěchů završil slovenský reprezentant předběžně v roce 2007 ziskem titulu šachového velmistra; tehdy rovněž dosáhl druhého nejvyššího ratingu na Slovensku. Markoš reprezentuje ve slovenské extralize klub Slovan Bratislava. V České republice bojoval za barvy Zlína a nověji za Novoborský šachový klub. Ligové boje svádí ovšem také v Německu (kluby Bindlach a pak SF Berlin) a v neposlední řadě také v blízkém Rakousku (nejdříve Pamhagen a pak Lackenbach).

Jan Markoš se řadí k šachovým velmistrům, kteří si své znalosti a vědomosti o šachové hře nenechávají pouze pro sebe. V roce 2008 napsal a vydal knihu o královské indické obraně, která byla publikována v angličtině. Svými příspěvky podporuje slovenský časopis Moderní šach, Novoborský šachový server a server HrajSach.cz.

Kromě nepřetržité účasti na různých soutěžích dokázal Jan Markoš současně studovat, vystudoval v Praze filozofii a evangelickou teologii. Zdroj Wikipedie.

Kromě knihy Jak porazit králku, kterou jsem si před naší partií zapomněl přečíst 🙂 vydal další knihy s velkým ohlasem.

No, již se těším na jeho skvělou hru, nějakou perfektní přednášku a pokud se mu bude u nás líbit, tak taky nějakou reportáž jakou umí vytvořit pouze Jánko.

Na slovenskou dvojku poskočil letos IM Viktor Gažík. Já znám lépe jeho otce IM Igora z dorosteneckých turnajů. Viktora jsem viděl na jednom rapidu na Slovensku. Znovu použiju znalostí Wikipedie.

Viktor Gažík

Viktor Gažík
Gazik, Viktor 2019 Radenci.jpg

Mitropa Cup 2019
Země Slovensko
narozený 13. prosince 2001 (17 let) 
Handlová , Slovensko
Titul Mezinárodní Master (IM)(2016)
HodnoceníFIDE 2537 (září 2019)

Viktor Gažík (narozen 13. prosince 2001) je slovenský šachista , který je držitelem titulu International Master (IM) (2016).

Životopis Upravit ]

Viktor Gažík je vícenásobným vítězem mistrovství Slovenska v šachu mladých v různých věkových skupinách. [1] On hrál na Slovensku v evropských šachu mládeže a World Youth Chess mistrovství v různých věkových skupin a dosažení nejlepších výsledků dosažených v roce 2010 v Batumi , kdy vyhrál European Youth Chess Championship v U10 věkové skupině [2] a v roce 2018 ve Chalkidiki , když vyhrál mistrovství světa v šachu mládeže ve věkové skupině U18. [3]

Viktor Gažík vyhrál slovenský mezinárodní šachový turnaj Prievidza (2015) a šachy Masters Pieniny (2017). [4] [5]

V roce 2016 získal titul FIDE International Master (IM). [6
]

Takže zatím máme dva mistry světa, jednoho mistra Evropy ve svých kategoriích!

Třetím slovenským hráčem je IM Štefan Mazůr.

img 1704 Štefan se narodil v roce 1992. Střídá skvělé úspěchy s průměrnými výsledky. Vynikající výkon podal na turnaji 100 let šachu v Ružomberku, kde zvítězil před  celou slovenskou špičkou. Již „hodně dlouho“ se věnuje zisku GM, ale v poslední době se hlavně věnuje trénování a Youtubkám. Jeho nejvyšší rating byl 2472 bodů, v současnosti jeto 2445 bodů.

 

 

Poslední slovenskou posilou je IM Tamas Petenyi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *