Naši mladí zabojovali na memoriálu Vratislava Hory

ŠO Slavia Kroměříž patří dlouhodobě mezi nejúspěšnější šachové oddíly Zlínského kraje, ale také mezi nejúspěšnější oddíly Kroměříže, a to mezi všemi sporty. Jako jediný kroměřížský oddíl si pro sezónu 2019/2020 vybojoval právo účasti v nejvyšší republikové soutěži a nyní se do Slavie pomalu, ale jistě vrací také mládežnický šach.
V sobotu 4. 5. 2019 se v Nedakonicích uskutečnil 11. ročník mezinárodního šachového turnaje mládeže hodnocený ve věkových kategoriích do 12 let (ročník 2007 a mladší) a 18 let (ročník 2001 a mladší). Zúčastnilo se jej celkem 79 dětí hrajících společný turnaj, mezi kterými byli i 3 naši mladí zástupci.

Už při cestě autem na turnaj, i když bylo brzké sobotní ráno, panovala velmi dobrá nálada, která naše hráče a vedoucího výpravy Radka Šudřicha staršího, neopustila ani při cestě zpět. Kluci se na turnaj těšili, snad i připravovali, a i když jim ještě chybí zkušenosti, tak nedopadli vůbec špatně.

Nejmladším členem výpravy byl Radek Šudřich mladší (ročník 2012). Přestože patřil k nejmladším účastníkům turnaje vůbec, umístil se v polovině startovního pole (40). V turnaji se potkával především s hráči o 3 až 4 roky staršími a v posledním kole po statečném boji podlehl hráči dokonce o 10 let staršímu, takže jeho umístění je určitě vynikající. Na Ráďovi je vidět, že jej šachy hodně baví, nejvíce snad taktické diagramy a udělal pokroky i v oblasti zahájení. V jeho věku snad ani nelze kritizovat, že mu občas chybí více koncentrace. Pěkný moment se Ráďovi povedl v 8.kole, kdy s dvěma pěšci méně krásně vynutil remízu věčným šachem.

Lukáš Hubáček (ročník 2009) začal navštěvovat kroměřížské tréninky mládeže až v polovině letošní sezóny. Na začátku se spíše učil bezchybně tahat figurami a nebylo určitě jednoduché naskočit do rozjetého vlaku. Lukáš se ale začal, asi i za pomoci svého staršího bráchy, rychle zlepšovat a mohl se tak zúčastnit svého prvního „ostrého“ turnaje. Udělal velký pokrok. Jeho hra je velmi nebojácná a nebojí se přitom brát, ale bohužel ani dávat a jeho partie jsou někdy hodně divoké. V jedné z jeho partií vznikla věžová koncovka, kdy při holých králích měl Lukáš 2 věže, soupeř pouze 1 věž a dlouho oba nevěděli co s tím a naháněli se z rohu do rohu. Lukáš, který si asi nebyl jistý, jestli soupeře zmatuje jednou věží, zakončil partii matem, aniž by jednu z věží vyměnil. Lukášovi 3 body v turnaji jsou určitě dobrým výsledkem.

Martin Hubáček (ročník 2006), starší brácha Lukáše, hrál velmi pěkné šachy. Martin už má nějaké turnajové zkušenosti za sebou, šachy ho baví a chce se učit a zlepšovat. Jeho hra je soustředěná, ovládá základy šachové teorie a hodně vidí a umí i dobře počítat. Na turnaji Marťa přehrával i silnější soupeře a snad jen trochu méně respektu, když někdy v pozici vidí i co tam není, jej připravilo ještě o lepší výsledek. Marťových 5,5 bodů a 24 místo je ale bezpochyby skvělých.

Celkově vzato výsledky všech tří kluků byly velmi dobré, ale nedostatek zkušeností jim pravděpodobně každému sebral 1 bod. Pokud budou dále trénovat jako doposud, nebojím se, že by se dále výrazně nezlepšili.
Co ještě dodat? Staňa Volčík starší a mladší, jakožto organizátoři turnaje, vše zrežírovali na výbornou a problémy s troubou a vydáváním obědů jim nemůžeme mít za zlé 😊.

V neposlední řadě patří poděkování Radku Šudřichovi staršímu za to, jak se o naše vycházející hvězdy postaral. Díky.

 

1 komentář u „Naši mladí zabojovali na memoriálu Vratislava Hory

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *