10. kolo 1. ligy – východ

V 10. kole jsme přivítali soupeře ze Zlínského kraje – Staré Město. S tímto družstvem se nám dlouhodobě nedaří, protože rivalita je obrovská.

St. Město je zvláštní oddíl, kterému ani tak nezáleží na celkovém umístění v soutěži jako na dílčích výhrách s oddíly z našeho kraje a tomu také přizpůsobuje sestavy. Např. v dnešním zápase mu nebylo zatěžko přeplatit Werder Brémy, aby GM Vlasta Babula mohl proti nám nastoupit. Konečný výsledek Slavia Kroměříž – ŠK Jiskra St. Město 3 1/2 – 4 1/2 tak odpovídá dlouhodobým statistikám . Průběhu utkání by však lépe slušela remíza nebo těsná výhra domácích. Proč nakonec prohra? Jediná partie, která se bohužel dvakrát otočila byl souboj Petr Bažant – Petr Kapusta, kdy v dlouhé variantě Samischově královské indické se první spletl černý, aby mu bílý za čtyři tahy tuto laskavost opětoval-vznikla prakticky vyrovnaná koncovka VVJ + 5 proti VVJ +6. Bohužel malá aktivita byla na bílé straně a černý dlouhou obranu nezvládl. Druhou partií, kde výsledek neodpovídá dění na šachovnici byl souboj lídrů IM Karel Malinovský – GM Vlastimil Babula. V Sicilce vznikla rovná pozice s nestejnobarevnými střelci, kde pouze tito se mohli volně prohánět po volných diagonálách. Káju snad znervóznila vysoká divácká účast, snad vydýchaný vzduch nebo dokonce zlý duch, který se nad St.Městem vznáší a jednotahově ztratil kvalitu a posléze i partii. Jak jinak si to vysvětlit, když skoro stejnou chybu provedl za béčko proti Húskovi. Krásně zametl s mladým talentem Alexandrem Skalským IM Alois Lanč, který v Sicilce s g6 obsadil centrum, oslabil černá pole kolem soupeřova krále a kombinováním hrozeb matu se ziskem materiálu, provedl pěšce až do dámy. Partie IM David Kaňovský – GM Robert Cvek, IM Jan Sosna – IM Milan Pastirčák, FM Josef Mudrák – Jana Zpěváková, FM Vladimír Karlík – FM František Vrána nevybočily z rovnováhy a brzy skončily remízou. Zachránit zápasovou remízu se pokusil černý v partii Vlastimil Babula ml. – FM Tomáš Cagašík, ale všechny snahy byly marné.

Protože Jihlava přijela do Orlové prakticky v šesti, tak se nám náskok smrskl na pouhopouhý bodík, přesto však máme vše ještě ve svých rukou. Tabulka.

Před začátkem utkání:

Auror: Magda Zábranská

Před utkáním Slavia Km- St.Město

6 komentářů u „10. kolo 1. ligy – východ

 1. Karel Štencel

  Bylo to zklamání, ale jsem přesvědčen, že s časovým odstupem i Pepa vnímá situaci méně konfrontačně. Včerejší zápas se Slavii prostě nepovedl a nemá smysl hledat viníky jinde.
  Věřím, že nám všichni fanoušci a kamarádi budou držet palce, abychom postup do extraligy nakonec po zásluze vybojovali.

  Karel Štencel

  1. Josef Mudrák Autor příspěvku

   Jasně , byla to trochu nadsázka, vím že Vlastík jezdí do Brém se Zbyňkem Hráčkem, který hraje na ME a skvěle, ale SM si bodnutí zaslouží a nejedná se jen o KM.

 2. K. Malinovský

  No, je otázkou jestli to spíš někteří Kroměřížáci zbytečně nevyhrotili a nezanesli na zápas zbytečné emoce a zejména hluk do hracího sálu. Nevím, jaká „obrovská rivalita“, když polovina týmu Starého Města jsou kolegové a bývalí spoluhráči z extraligových soutěží. Jestli ta rivalita spíš není jenom taková jednostranná. Ta prohra je požehnáním, některé to vrátilo na zem a do reality. Doufejme, že s Hošťálkovou žádná emotivní rivalita není.

  1. Josef Mudrák Autor příspěvku

   Karle, já se znám s hráči SM cca 45 let a všichni jsou kámoši. Např. Petr Bažant ml. má za manželku moji 1. sestřenici, já jsem si kandidáta mistra splnil v roce 1976 také na memoriálu Vavřiníka- za což jsem SM do dnešní doby vděčný, to ale nic nemění na tom, že je obrovská rivalita mezi oddíly. O jednostrannosti nemůže být ani řeči, zkus se podívat na soupisku SM „B“ proti Vlčnovu a uvidíš. Jinak během zápasu jsem nějaké zbytečné emoce nezaregistroval.

 3. Zdeněk Rada

  Pepo, já hraji v tomto oddíle 50 let, tak si snad můžu dovolit krátké vyjádření k Tvému hodnocení zápasu se Starým městem. Pokud mě paměť neklame, žádná rivalita se Starým městem, ani s žádným jiným oddílem nikdy nebyla. Byl to soupeř jako každý jiný. Je pravda, že to byl soupeř pro nás nepříjemný, se kterým nemáme nejlepší bilanci, ale pro to je jednoduché vysvětlení: poráželi nás, protože byli lepší. Tečka. A že proti nám nastoupili v silné sestavě? To je přece jejich věc a vůbec nerozumím tomu, proč to vůbec komentuješ. Babula byl volný, tak hrál. Nebo chceš nařizovat našim soupeřů, v jaké sestavě mají proti nám, či proti jiným mužstvům, nastupovat? Snad tě neurazím, ale do toho Ti fakt nic není. Myslím, že ta „obrovská rivalita“ je spíše jenom Tvoje osobní rivalita právě proto, že hráče Starého města znáš a z toho kraje pocházíš. Prober se, bereš to moc osobně, jsou to jenom blbý šachy!

  1. Josef Mudrák Autor příspěvku

   Asi máš pravdu s tím Slováckým původem. Ale zřejmě každý jinak chápeme význam slova rivalita. Já ve významu tohoto slova nevidím nic tak špatného a vysvětluji si ho jako soutěživost. Jinak na tom co jsem napsal nemíním nic měnit.
   Navíc moje slova již padla na úrodnou půdu, zřejmě se sešlo vedení oddílu SM a na omluvu mně dali hodnotný dar!! Vážili za mnou cestu 60 km, tímto bych jim chtěl poděkovat !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *