Tradiční přetisk.

Vážení šachoví přátelé,
zasíláme vám červencový Newsletter pro členy Šachového svazu České republiky.

4. ročník Prague International Chess Festival nabídl strhující podívanou

Ve dnech 7.–17. 6. se uskutečnil již 4. ročník mezinárodního turnaje Prague Chess FestivalPartie byly sehrány v nádherném prostředí hotelu Don Giovanni. Turnaj byl rozdělen do 4 kategorií: Masters, Challengers, Futures a Open. Všem skupinám, hraným na 9 kol, bylo přiděleno hrací tempo 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce partie s přidáváním 30 sekund na každý tah.

Masters

Největší podívanou, už jen z pohledu síly zúčastněných hráčů, nabídlo Masters. Zde se představilo 10 špičkových velmistrů z celého světa. V této startovní listině samozřejmě nechyběli ani dva čeští hráči, a to David Navara a Thai Dai Van Nguyen. Druhý zmiňovaný v turnaji nepoznal hořkost porážky a k osmi remízám přidal i jedno vítězství, a to mu stačilo na konečné třetí místo. Česká ratingová jednička David Navara dosáhl na stejný bodový zisk jako Van, jen horší pomocné hodnocení jej odsunulo na konečné páté místo. Až v poslední hrací den se rozhodlo o vítězi této skupiny. S nejlepší výchozí pozicí nastoupila dvojice Le Quang Liem a Pentala Harikrishna. Zatímco Liem pouze remizoval, Harikrishna zaslouženě získal 1 bod, a tedy i zlato v kategorii Masters. Čeští fanoušci tak byli spokojeni, tuzemským hráčům se v Masters dařilo a titul 4. ročníku Prague Chess Festival zůstal v Praze (Pentala H. v hlavním městě dlouhodobě žije).

Majitel 1. Novoborského šachového klubu Roman Mužík předává hlavní cenu vítězi Masters turnaje Pentalu Harikrishnovi

Challengers

Velmi zajímavou podívanou také nabídla skupina Challengers, kde vítěz tohoto ročníku si zajistí účast v následujícím 5. ročníku Prague Chess Festival v Masters. Motivace tak byla opravdu velká a převážně mladí hráči chtěli ukázat, kdo z nich je nejlepší. Challengers se zúčastnilo také české trio, a to Jiří Štoček, Zbyněk Hráček a Peter Michalík. Bohužel se jim turnaj moc nepovedl, a tak obsadili těsně za středem tabulky 8. – 10. místo. Souboj o první příčky svedli tři předturnajoví favorité: Vincent Keymer, Hans Moke Niemann a Nodirbek Abdusattorov. Opět, jak v Masters, tak i v Challengers se rozhodovalo v posledním kole. Kratší slámku si vytáhl Abdusattorov, a tak se musel po remíze spokojit s bronzovou medailí. Jak Keymer, tak i Niemann dokázali vyhrát proti svým soupeřům a nezbývalo než zjistit celkového vítěze pomocí tiebreaku. Zde si se skórem 2:0 Keymer nejenže zajistil trofej pro vítěze Challengers, ale hlavně získal „vstupenku“ do Masters v příštím ročníku tohoto turnaje.

Zleva: stříbrný Hans Moke Niemann, s trofejí vítěze Challengers Vincent Keymer a bronzový Nodirbek Abdusattorov (foto Petr Vrabec)

Futures

Specialitou pražského festivalu je turnaj mladých nadějí Futures. V letošním roce se opět podařilo dát dohromady velmi zajímavou startovní listinu mladých nadějí hned ze sedmi zemí. Také v tomto turnaji se o celkové vítězství bojovalo do posledního kola. Nakonec celkově vyhrál Kamil Warchol, který si první místo zajistil remízou proti druhému Attilu Kurovi. Z českých hráčů se nejlépe umístil Jiří Bouška, a to na pěkném 4. místě.

Open

Kromě uzavřených turnajů se do bojů zapojilo přes 330 hráčů v ratingových a OPEN turnajích. Lákadlem pro hráče v OPEN sekci je jistá pozvánka do turnaje Challengers v roce 2023 a pro tu si letos přijel Alexander Motylev. Svou suverénní hrou nechal o celý bod za sebou Titase Stremavicia a třetího Antoniho Kozaka. Z tuzemských hráčů se nejlépe umístil Martin Petr (6. místo).

Diagramy k zapřemýšlení z turnaje Prague Chess Festival Open 2021 + Futures 2022

2021 – (Felix Blohberger – Eduardo Serrano Salvador, 3. kolo)

BNT získá figuru

2022 – (Artjoms Tolmacevs – Lada Zelbová, 8. kolo)

Poslední tah černé byl Jd7-f6. Avšak tento tah jezdcem oslabil dámské křídlo. Dokážete toho využít?

ČEZ Chess Trophy v Praze

Ve dnech 31. 5.–2. 6. se odehrálo v Michnově paláci na Kampě 10 partií v rapid šachu mezi českou šachovou jedničkou Davidem Navarou a mladým indickým velmistrem S. L. Narayananem. Po 10 kolech skončil souboj nerozhodně, a proto se přistoupilo k tiebreaku ve zrychleném tempu. Ale i zde byl stav 1:1. Nakonec se muselo rozhodnout v armageddonu, kdy bílý měl 5 minut + povinnost porazit soupeře, a černý 4 minuty. David Navara tuto partii černými vyhrál, a tak celkově v tomto souboji zvítězil. V pátek 3. 6. pak indický host sehrál simultánku proti 23 šachovým nadšencům. Nikomu však nedal šanci a celé pole soupeřů porazil. I tak si však každý odnesl krásný zážitek z těchto čtyř napínavých dnů.

Turnaj kandidátů 2022

Největší akcí tohoto roku je bezpochyby Turnaj kandidátů. Osm velmistrů úzké světové špičky soupeřilo v malebném hlavním městě Španělska o vstupenku do boje o pomyslný šachový trůn. Jasným vítězem turnaje se stal ruský velmistr Jan Něpomňaščij (který ovládl i předešlý Turnaj kandidátů), druhý skončil čínský reprezentant Ting Li-žen. Vítězný Něpomňaščij by si měl příští rok zopakovat zápas o titul mistra světa s Magnusem Carlsenem. Ten se ale nechal slyšet, že obhajovat svůj titul již nemusí. V tom případě by se ruský velmistr utkal se stříbrným Ting Li-ženem v boji o nejvyšší šachový titul.

Červencová soutěž

Začal již 7. měsíc roku 2022. Nejenže mnoha studentům a žákům začaly letní prázdniny, dokonce je tu nová měsíční soutěž o šachové dárky.

Prezentujte svůj šachový oddíl na BILLA Wannado Festivalu!

Měsíc září patří náborovým akcím. Máte v plánu prezentovat Váš oddíl nebo sport před dětmi v ZŠ či na různých náborových akcích? Během září totiž v Praze, Břeclavi, Brně, Litvínově či Ostravě proběhne BILLA Wannado Festival Tour 2022, kde určitě nesmíte chybět! Více informací naleznete na našem webu.