Tradičně přetiskujeme.

Vážení šachoví přátelé,
zasíláme vám lednový Newsletter pro členy Šachového svazu České republiky.

MČR v bleskovém šachu 2021

Celkem 153 hráčů a hráček se 11. prosince 2021 zúčastnilo ČEZ otevřeného MČR v bleskovém šachu, které se konalo v Brně. Mužský turnaj vyhrál Peter Michalík (12 bodů z 15 kol) před Davidem Navarou (12 bodů) a Jakubem Půlpánem (11 bodů). Zlatou medaili mezi ženami si z Brna odvezla Olga Sikorová (11,5 bodu z 15 kol), stříbrnou příčku obsadila Táňa Holušová před Natašou Richterovou (obě 11 bodů). Bližší informace o turnaji naleznete na webu ŠSČR, hodinový speciál o akci byl odvysílán na ČT sport. (Na našich stránkách jsme už psali o výkonech našich hráčů.)
Vyhlaseni MCR blesk
Vyhlášení nejlepších hráčů MČR mužů v bleskovém šachu (zdroj: fotogalerie V. Jagra)

Mezinárodní šampionáty ve zrychlených tempech

Mistrovství Evropy v bleskovém a rapid šachu se uskutečnilo 17.–19. 12. 2021 v polských Katovicích. Nejlepšího výsledku z českých hráčů dosáhl Vojtěch Plát, který v bleskovém turnaji skončil na celkovém 11. místě. Hodnocení turnaje očima účastníků naleznete v tomto článku. Mistrovství světa v rapid a bleskovém šachu se odehrálo na konci prosince ve Varšavě. Českou republiku reprezentovali Peter Michalík, Thai Dai Van Nguyen, Štěpán Žilka a Julie Movsesjanová. Článek o celé akci naleznete na webu ŠSČR. Popis úspěšného srbského tažení našich mladých reprezentantů na ME v rapid a bleskovém šachu mládeže naleznete zde.

Peter Michalík – Sergej Karjakin, MS v bleskovém šachu 2021, 17. kolo, BNT

diagram Michalik-Karjakin
V pozici na diagramu přišlo 71. Dg6+ Kf8 (po 71…Ke7 by přišlo 72. Dxg7+72. Sc5+ Kg8 73. De8+ a černý se vzdal kvůli ztrátě střelce.

Šachy.cz Extraliga má za sebou prosincové dvojkolo

Již 5. a 6. kolem pokračovala o víkendu 18.–19. 12. 2021 česká nejvyšší soutěž družstev. Dominanci v soutěži potvrzuje 1. Novoborský šachový klub, který má po 6 kolech plný počet bodů. V neúplné tabulce drží stříbrnou příčku tým Výstaviště Lysá nad Labem a třetí je ŠK Dopravní podnik Praha. Tabulku aktuálně uzavírá družstvo ŠK Slavoj Ostrava – Poruba. Obsáhlý článek o extraligovém dvojkole včetně ukázek z partií naleznete na webu ŠSČR. (I o výsledcích kroměřížského družstva v extralize jste se na našich stránkách již mohli dočíst.)

Memoriál Vugara Gašimova

Od 17. do 24. prosince 2021 se za účasti Davida Navary konal v Baku velice silný turnaj na počest ázerbájdžánského velmistra Vugara Gašimova. Tento ročník se hrál kombinovaně v rapid a bleskovém šachu, náš reprezentant svým výkonem určitě nezklamal. Mezi hráči světové špičky obsadil velmistr Navara celkovou šestou příčku, turnaj vyhrál Fabiano Caruana. Podrobné informace o turnaji naleznete na stránkách pořadatelů.

Mistrovství světa v režii Magnuse Carlsena

Zápas o titul mistra světa, ve kterém se utkali Magnus Carlsen a Jan Něpomňaščij, skončil jasným vítězstvím norského obhájce. Magnus Carlsen zvítězil již po 11 partiích (základní část zápasu byla naplánována na 14 partií ve vážném tempu, dále měl případně následovat tiebreak ve zrychleném tempu) poměrem 7,5 ku 3,5 a vyhrál tak i svůj pátý zápas o nejvyšší titul. Záznamy z česky komentovaných přenosů je možné zhlédnout na YouTube kanále šachy.cz.