Prohra s Českým Těšínem

V neděli 7.1. jsme se v 1.lize vydali na dalekou cestu na sever – do Českého Těšína. Po cestě se nám hlavou honily střídavě optimistické i pesimistické myšlenky.Optimistické hlavně proto, že pět z naší sestavy se v sobotu zúčastnilo silných rapidů s velmi dobrými výsledky. Pesimisticky proto, že naše hlavní opory se zřejmě zúčastnily nějakého tříkrálového koledování na Slovensku a protáhly si ho až do neděle. Naštěstí se ukázalo, že to byla Slovenská Extraliga 🙂 . Těšín naopak nastoupil s tím nejlepším čím disponuje t.j. mladé ambiciózní Poláky s Elem cca 2400, mladé vlastní talenty doplněné dvěma zkušenými mistry. Výsledek Český Těšín – Slavia Kroměříž 6 : 2 je pro hosty krutý, ale v celém zápase jsme neměli ani do huby. Katastrofu odstartoval bílý v partii Martin Dvořák – Magdalena Miturová , když rapidově obětoval střelce a chtěl dát trojtahový mat, ale přehlédl jednoduché představení věže. Podle mě měl v partii ještě dobré šance , ale s pocitem zahozené dobré pozice již prohrál bez většího odporu. Do špatné pozice se dostal černý v pircce Lumír Mrázek – FM Vladimír Karlík, vykrýval různé hrozby, ale pozice se mu tah od tahu zhoršovala až úplně zkolabovala. Tak zahrát Laďu Pircku jsem ještě neviděl. Bohužel pro Laďu 7. leden je a nadosmrti zůstane nejtragičtějším dnem v životě. Souboj lídrů IM Ladislav Langer – IM Karel Malinovský skončil k oboustranné spokojenosti obou aktérů remízou. Bílý v partii IM Milan Pastirčák – Marcin Molenda projevil k silnému soupeři respekt nikoliv však strach. Vzorová partie na vedení “ šípu“ a boje proti němu nevybočila z rovnováhy a rovněž skončila remízou. Pěkně agresivně zahrál černý v souboji Marek Kawulok – Petr Kapusta a partii vyhrál matovým útokem. Naopak úplně pasivně založil partii FM Josef Mudrák – Maciej Mroziak , když Pepa jako bílý nevytvořil soupeři sebemenší hrozby, celou dobu stál nepatrně horší, ale po převedení hry do tupé remizové věžovky začal mět přehnané ambice ( ač úplně znechucen ) a pozici dokázal po 85-ti tazích prohrát. V partii Martin Stachoň – Ernest Gibiec stál bílý celou dobu lepší, ale projevila se jeho malá rozehranost, pozici pokazil a mírně horší střelcovku nakonec prohrál. Taková partie pěkně otráví. Úplně stejné pocity zřejmě prožíval černý v partii Enaesz Wiewiora – FM Tomáš Cagašík , když po zahájení stál celkem dobře, ale soupeř ho doslova uondal. Podtrženo sečteno pád na 6. místo a začínáme mít strach o udržení. Ach jo. Výsledky zde.

1 komentář u „Prohra s Českým Těšínem

  1. Martins

    Díky za článek! Byla to škoda. Můj soupeř měl velkou kliku – po 17…b5 neviděl možnost Sxb5, a poté, co jsem to zahrál, si myslel, že je jeho pozice prohraná. Já myslel, že stojím hodně líp. Nicméně pozice je úplně vyrovnaná – potvrdila to partie i motor. Při oboustranném nedostatku času se projevilo, že mi nějak moc pěšců stojí na barvě střelců. Za klíčové považuji, že jsem nenašel věčňák, kdy přišlo na půl minutě obávané 31…Sf8 a já neviděl jednoduché 32. Sd2 Sxb4 33. Da8+ Kg7 34. Da1+! – to pole a1 prostě pro mě bylo asi daleko na dohlédnutí :).
    Za sebe jsem moc nevěřil Petrově pozici, přecejen měl ve střední hře všechny figurky krom pěšců na základní řadě. Chvílemi jsem nevěděl, jestli jen brání, anebo už staví do základní pozice. O to víc gratuluju k vítězství!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *