Úspěšná premiéra v Ludslavicích

První sobotu v září se do Ludslavic u Holešova sjelo úctyhodných 74 hráčů, aby se zúčastnili premiérového ročníku turnaje v rapid šachu nazvaného originálně Open Air Ludslavice. Jak již název napovídá, turnaj je koncipován, aby se hrálo pod otevřeným nebem a to ho dělá v dnešní době ještě zajímavějším.

Na účast lákal nejen velkorysý cenový fond (1. cena byla na turnaj tohoto typu nevídaných 6000 Kč!), ale také malebné prostředí Sportovního areálu v obci Ludslavice. Když k tomu přičtete dokonalé počasí, tak je to prostě událost, na které v budoucnu nesmíte chybět. Již nyní doporučuji udělat v diáři volno na první sobotu v září 2022 a přijet na druhý ročník, který snad bude ještě lepší než ten letošní.

Turnaj oficiálně zahájil krátkým a vtipným proslovem starosta Ludslavic pan Vojtěch Adamík, kterého dále doplnil předseda pořádajícího oddílu Slavia Kroměříž pan Ing. Karel Štencel šlo se na věc.

Vítěz Petr Hollan

Vítěz Petr Hollan

Startovní pole nabízelo spoustu talentované mládeže, zkušené matadory a také několik hráčů s mezinárodním titulem, jimž vévodili mezinárodní mistři Piesik a Sosna. Turnaj samotný odsýpal jako dobře seřízený hodinový strojek a držel se harmonogramu, včetně pauzy na oběd. Nemusely se řešit žádné větší spory a po devíti kolech lítých bojů se nakonec z historického prvenství radoval domácí hráč Slavie Kroměříž FM Petr Hollan, a nutno dodat, že vítězem se stal zcela zaslouženým, jelikož neutrpěl jedinou porážku.

Druhý Piotr Piesik

Druhý Piotr Piesik

Na druhém místě se umístil již zmíněný IM Piotr Piesik, hrající za Beskydskou šachovou školu a třetí místo obsadil nestárnoucí FM František Vrána ze Starého Města. Kompletní výsledky naleznete na: http://chess-results.com/tnr569263.aspx?lan=1&art=4&turdet=YES

Třetí František Vrána

Třetí František Vrána

Z individuálních výkonů je třeba zmínit skvělé 6. místo Patrika Richvalského ze Zlína-Malenovic, který ač nasazen jako číslo 37 podal skvělý výkon a porazil několik zkušených hráčů nebo remizoval s IM Piesikem.

Dále je potřeba vyzdvihnout výkon “domácího” mladíka Jakuba Mařáka, který sice hraje za ŠK Zlín, ale bydlí právě v Ludslavicích a domácí prostředí mu evidentně svědčilo, když skončil o více než dvacet míst lépe, než bylo jeho startovní nasazení.

Speciální zmínku zaslouží výkon nestárnoucí legendy brněnského šachu pana Františka Vykydala, který příští rok oslaví devadesáté (!) narozeniny, a jen o fous mu uniklo umístění v nejlepší desítce turnaje. Zcela zaslouženě si proto odvezl cenu pro nejstaršího účastníka turnaje, litr pravé domácí slivovice, kterou do cenového fondu daroval starosta Ludslavic pan Adamík. Myslím, že mu udělala opravdu radost a Františkovi přejeme pevné zdraví do dalších let.

Z hráčů pořádajícího oddílu Slavie Kroměříž, se krom již zmíněného vítěze turnaje, dařilo i jeho bratru FM Martinu Hollanovi, který obsadil 4. místo, ale myslím si, že u něj určitě byly ambice ještě vyšší. Do první desítky se vmáčkl ještě FM Tomáš Cagašík, ale to bylo od slávistů vše. Mírně zklamaný musel určtě z turnaje odjíždět Peťa Petřík, který po startu 3/3, kde mimo jiné zvítězil i nad FM Martinem Hollanem, se většinu turnaje držel v popředí, ale na konci zřejmě došly síly. I tak z toho bylo pěkné 14. místo a přípis do Fide rapid Ela. Zklamaný musel určitě odjíždět i domácí matador FM Pepa Mudrák, který nepodal ani zdaleka výkon, na který jsme u něj všichni zvyklí a který sám od sebe očekával, ale v dalším ročníku si určitě spraví chuť.

Závěrem mi dovolte poděkovat všem, kteří se na organizaci turnaje podíleli, obci Ludslavice, klubu Slavia Kroměříž. Vyzdvihl bych zejména Pepu Bednaříka, který pomáhal nejen s organizací a propagací turnaje, zajištění hracího materiálu, ale zároveň ho i celý bez problémů odřídil jako hlavní rozhodčí. Velký dík patří také manželům Sojkovým, kteří poskytli veškeré zázemí, servis a skvělý oběd.

Na fotografiích se můžete dodatečně pokochat atmosférou turnaje.

Tak příští rok opět na viděnou v Ludslavicích!

Za tým pořadatelů,

Miroslav Beneš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *