I Céčko boduje

V neděli 12.11. přivítalo naše Céčko v Krajském přeboru hosty z Boršic, kdysi bašty slováckého šachu. Výsledek Slavia Kroměříž C – Boršice A 6 – 2 blíže ve své reportáži rozebírá Peťa.

Po prohře v prvním kole chtělo céčko doma zvítězit. Úkol to však nebyl lehký, protože nás čekal papírově velmi silný soupeř z Boršic. Boršice však přijely na zápas oslabeny, nebo lépe řečeno neposíleny, a tak se dal předpokládat vyrovnaný boj. I když to tak výsledkově nevypadá, chvíli vyrovnaný byl. Konečných krutých 6:2 je překvapením jak pro hosty, tak pro domácí.

Na první šachovnici získal Mira Beneš krátce po zahájení strategicky lepší pozici. Sice s redukovaným materiálem (bez střelců), bez možnosti útoku na krále, ale s potenciálem nějak pozici vyskákat jezdci a věžemi. Pozici se mu dařilo postupně zlepšovat, ale potom někde přišlo menší zaváhání a vynalézavý soupeř přešel do již remízové koncovky.Na druhé šachovnici byl začátek partie trochu jako na houpačce, zhruba 20 tahů nebylo lidskému oku diváka jasné, kdo vlastně stojí lépe. Počítač měl s hodnocením jasněji, tu -1, tu +3, my domácí hráči jsme ale byli docela v klidu a věřili, že Gustav něco vymyslí, což se i podařilo. Ve druhé části partie začal stát lépe a lépe, až nakonec výhodu spolehlivě přetavil v celý bod. Na třetí šachovnici zvolil Péťův soupeř dračí sicilku. I přes zvolené zahájení a bojový faktor „Petřík“ se na šachovnici odehrávala docela klidná odnož varianty. Asi trochu ukolébaný soupeř ale pro svou smůlu nervy neudržel, práskl do stolu a nekorektně v 16. tahu obětoval pěšce. Následovalo několik přípravných tahů a pěknými zvedáky v tahu 26 a 27 náš borec donutil soupeře před maty se vzdát. Na čtvrté šachovnici nastoupil Petr Bačák ml. Zahájení bylo bílým soupeřem sehráno tak bezelstně, že jednoduchými účelnými tahy se mu podařilo získat evidentně perspektivnější pozici s dvojkou střelců navíc. Místo správného sebevědomého pokračování, ale domácí hráč asi nějak vyměkl, pozice se poměrně uzavřela a z dvojky střelců zbyla jen polovina. Asi trochu předčasná remíza, hrát se jistě dalo, ale v pozici, kde již o výhodě mluvit bohužel nešlo a na ostatních deskách už jsme stáli lépe.Na pátém stole hrál Marek Navrátil s papírově slabším soupeřem. Pěknou hrou postupně získával výhodu, až měl dokonce 2 pěšce navíc. Potom ale v časové tísni, k překvapení diváků, vyměnil dámy a přešel do asi remízové koncovky s různobarevnými střelci.  Zápas byl již rozhodnut, takže nebyl stres a svou pozici mohl zkoušet a také zkoušel. Po několika nepřesnostech soupeře nakonec cestu k výhře našel. Na šesté šachovnici si soupeř Jirky Jánka nevěděl rady s Francouzskou obranou. Asi na 3 tahy tak náš hráč získal brzy po zahájení černými poměrně pěknou poziční výhodu, ale několika nevynucenými výměnami se pozice bohužel zjednodušila a partie pak už jen spěla do remízy. Na sedmé desce předvedl své netradiční pojetí zahájení nejen Bačák Petr st., ale také jeho soupeř. Oba skákali všemi možnými figurami tam a zpět a stále dokola, až se nakonec poprávu domluvili na remíze. Pěkné na pohled to asi moc nebylo, ale stačilo to. Osmá deska byla pro zápas s Boršicemi jasnou volbou. Ani se nemuselo házet kostkou, postavili jsme Kostku, boršického kata. Chvíli to sice vypadalo, že snad tradiční bod neurve a nebylo vůbec vidět, jak by mohl v pozici bojovat o víc než remízu, ale pak si to nejspíš soupeř uvědomil, odevzdal kvalitu a brzy také partii. Na Boršice jedině s Kostkou 😊

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *