Je zajímavé, že člověk žije celý život v domnění, že existují jednoznačná pravidla podle kterých se celý život odvíjí.Mnohdy je však vyveden z omylu, zvláště v reálném životě. Proto jsem byl přesvědčen, že jsem udělal dobře, když jsem začal hrát šachy.Vždyť tato hra má jednoznačná pravidla a dobrý rozhodčí by měl být prakticky “ neviditelný „. O pořadí rozhoduje jako první kritérium počet získaných bodů, jako další kritérium je dle typu turnaje Buchholz, střední Buchholz, Sonnen-Bergerův systém, progres, počet výher, počet her černými, průměr Elo, perfo atd. Je jedno, který systém ten který turnaj zvolí, ale když už ho zvolí, tak by měl být jednoznačně daný. V minulém článku jsem psal o nakloněném Ještědu, kdy FM Vladimír Karlík skončil druhý na pomocné hodnocení – střední Buchholz. Jak se vlastně počítá ? Vždy jsem si myslel, že zcela jednoduše – sečtou se body hráčů se kterými jsem se v turnaji utkal a odečtou se nejlepší a nejhorší hráč podle získaných bodů. Člověk je někdy naštvaný, někdy zase spokojený s tím jak dopadnou partie posledního kola, ale nemůže s tím moc co dělat. Kde je problém ? Problém je v tom, že Laďa si střední Buchholz doma spočítal a zjistil , že po jednoduchém sečtení bodů pomocného hodnocení , by měl být první . Problém nastal v tom, že jeho soupeř vyhrál v posledním kole kontumačně. Samozřejme si počítal celý bod, ale ouha Swiss-manager napočítal pouze půl bodu , navíc jeho konkurent hrál s hráčem, který tři kola před koncem turnaje vystoupil , ale tomu bylo připsáno 1,5 bodu – byly tam i další drobnosti, ale ty uvedu jen jako perličku. Přitom na turnaji např. ve Vsetíně by měl Laďa o půl bodu víc a konkurent o 1,5 bodu méně. Je to vůbec možné ?
Vysvětlení je velmi zajímavé : prý nejsou daná obecná pravidla, ale záleží co rozhodčí do programu zadá. To jsem našel na Chess foru.cz na příkladu slečny Rývové, který sice úplně neodpovídá, ale nějakou vypovídající hodnotu má. Odkaz je zde.
Komunikace mezi Laďou a rozhodčím z Liberce:
Dobry den.
Omlouvam se za zmateni s tim Ondrou Sykorou. Tam by se to nemelo ani jednoho z vas dotknout.Naopak jde o pana Babickeho (pro zdravotni potize v sobotu nedorazil k partii), pana Havrlika (ve ctvrtek rano se rozhodl ze odjizdi pryc) a Tomase Marcikana (take nedorazil k partii).Tedy pan Marsalek (http://www.chess-results.com/tnr285585.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&turdet=NO&flag=30&wi=984&snr=6)ma 38.5 podle teto tabulky, plus za pana Babickeho 0.5b kvuli kontumaci a za pana Havrlika taky 0.5b. Takze 39.5b. A mozna, ze protoze Havrlik nehral posledni tri kola, tak se vlastne panu Marsalkovi pridal 1.5b, a pan Babicky pak byl nejslabsi hrac, ktery se nezapocital.U vas (http://www.chess-results.com/tnr285585.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&turdet=NO&flag=30&wi=984&snr=4) je to tak, ze jste hral s Janem Cermakem, ktery vyhral kontumacne nad Marcikanem Tomasem, tedy pouze k pomocnemu hodnoceni pouze 0.5b namisto 1b. Takze misto 38.5b mate v konecnem hodnoceni 38b.Radeji pockam, co napise otec, protoze se v tom sam ztracim.Zatim tedy s pozdravemVojtech Kopalpo 31. 7. 2017 v 12:14 odesílatel VLADIMÍR KARLÍK <V.KARLIK@seznam.cz> napsal:Dobré poledne,V případě, že tomu tak je (o čemž nejsem přesvědčen, myslím, že to platí jen u vystoupení z turnaje),bylo by to naopak plus pro mne, neboť jsem hrál se 3 soupeři Sýkory, kdežto Zd.Maršálek jen s jedním.V tom případě bych tedy měl oba Buchholzy (jak střední tak celkový) vyšší.Nic ve zlém, ale co s tím tedy uděláme ?ZdravíVladimír Karlík———- Původní e-mail ———-
Od: Vojtěch Kopal <vojtech.kopal@gmail.com>
Komu: VLADIMÍR KARLÍK <V.KARLIK@seznam.cz>, desko.liberec@seznam.cz
Datum: 30. 7. 2017 21:44:17
Předmět: Re:Dobrý večer.
Je možné, že ten rozdíl ve výpočtech je způsoben kontumací Ondřeje Sýkory v posledním kole?
Pokud jsem to dobře pochopil, tak jeho prohra přidala jeho protihráčům 1/2 bodu na pomocná hodnocení:
http://www.chess-results.com/tnr285585.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&turdet=NO&flag=30&wi=984&snr=10
S pozdravem a přáním pohodového večera
Vojtěch Kopal
ne 30. 7. 2017 v 21:28 odesílatel VLADIMÍR KARLÍK <V.KARLIK@seznam.cz> napsal:Dobrý večer,
Tak mně to nedalo, abych po návratu domů nepřepočítal pomocné hodnocení(trošku jsem se divil už při ukončení) a byl jsem docela překvapen.Po sečtení Buchholze na chess-results a odečtení nejsilnějšího a nejslabšího soupeřejsem zjistil, že mám se Zdenkem Maršálkem shodný střední Buchholz (38,5), přičemždruhý ukazatel t.j. jeho celková hodnota je výrazně vyšší u mne (50,5 proti 48).Nevím, zda mě šálí zrak nebo je chyba někde jinde, všichni jsme přece omylní a já možnánejvíc, ale rád bych věděl, zda něco přehlížím já nebo je chyba někde jinde.Ať je pravda jakákoliv, zůstávám s přátelským pozdravemVladimír Karlík
Resumé: Vypadá to, že se opět dostáváme do spáru rozhodčích. Jestli někdo zná jasné nastavená pravidla, rád se poučím a udělám další osvětu.
Je tomu skutečně tak, že záleží na rozhodčím (nebo na vůli pořadatele ?), kterou verzi Swiss-manageru
použije. Konsultoval jsem případ s naším kolegou M.Pastirčákem, který je renomovaným mezinárodním
rozhodčím a ten mi to potvrdil. Nechci tím samozřejmě podezírat pořadatele či rozhodčího, že by zvolili
verzi výhodnější pro hráče z domácího regionu, ale klidně mohla být použita i verze Swiss-managera, která Buchholz v případě kontumací nijak neupravuje.
No, jak jsem zjistil, udělat správné nastavení losovacího programu není vůbec snadné. Jeden losovací program nyní testuji (nejde o Swiss Manager, ale o Sevillu), a je v něm spousta různých nastavení. Pokud něco člověk nastaví špatně, tak to začne dělat docela divy. A většina nastavení je dost neintuitivních. Třeba když nastavím „klasickou“ variantu Buchholzu, počítá to divně (asi problém s hráči, kteří mají bod za volné kolo při lichém počtu), tzn. je třeba dát asi variantu „shodný se skóre“.
Takže odhaduji, že problém byl nejspíše v nezkušenosti rozhodčího se Swiss Managerem.