Proběhl Přebor škol okresu Kroměříž

Dne 11. 12. uspořádaly Tauferova SOŠ veterinární a TJ SLAVIA Kroměříž společnými silami přebor škol okresu v šachu. Díky spolupořádající veterinární škole proběhl přebor loni v o něco reprezentativnějších prostorách než loni, kdy prostory tělocvičny mohly stěží nabídnout ideální prostory pro tak velké množství šachistů a využitá herna stolního tenisu nebyla pro šach uzpůsobena zrovna nejlépe. Byť samozřejmě, kategorie SŠ v samostatné místnosti přinesla starším hráčům větší klid, takže různé prostory mají různé výhody a nevýhody.

Zájem rovněž překonal zájem loňský, navíc se družstva hlásila na poslední chvíli, takže byla kapacita hrací místnosti, 44 stolů, využita na maximum.

V kategorii prvních stupňů se utkalo 7 družstev systémem každý s každým. Nejlépe z bojů vyšla kroměřížská ZŠ Oskol, která měla převahu ve všech zápasech a odnesla si 21,5 bodu (z 24 možných). Druhé postupové místo obsadila ZŠ Zámoraví opět z Kroměříže se 17,5 body. Jen o půl bodu zaostala již nepostupující ZŠ Zborovice.

Z individuálních výkonů této kategorie stojí za zmínku zejména výkon Terezie Ševčíkové na 1. šachovnici (6 bodů ze 6) a Filipa Ševčíka na 2. šachovnici (5,5 bodu ze 6), obou ze ZŠ Zámoraví. Třetí šachovnici ovládli teprve prvačka Nina Slavíková ze ZŠ Zborovice a Petr Novotný ze ZŠ Oskol (oba 5,5 bodu ze 6). Na 4. šachovnici nejlépe uspěl František Hanák ze ZŠ Zborovice (4,5 ze 6).

Boje druhých stupňů trvaly nejdéle. Díky 10 přihlášeným týmům bylo nutno rozhodnout, zda překročíme 7 plánovaných kol nebo budeme hrát o maličko méně spravedlivým a komplikovanějším švýcarským systémem. Po konzultaci byla zvolena varianta každý s každým, tedy na 9 kol.
I v této katerii měl jeden tým převahu ve všech zápasech a získal tak zcela zaslouženě vítězství, a to ZŠ a MŠ Střílky se 32,5 body (z 36 možných!). Druhým postupujícím se stalo Gymnázium Kroměříž, taktéž s výbornými 31 body. Třetí, již nepostupové místo zbylo na kroměřížskou ZŠ Komenského (s 27 body).

Jako jednotlivci excelovali sourozenci Staří Šimon a Zuzana (oba 9 bodů z 9) na 1. a 2. šachovnici ze ZŠ a MŠ Střílky. Třetí šachovnici ovládl Marek NavrátilGymnázia Kroměříž (8,5 z 9), čtvrtou Martin VránaArcibiskupského gymnázia Kroměříž. Mezi náhradníky nejvíce uspěl Tobiáš Klimpera ze ZŠ a MŠ Střílky (5 ze 6).

I kategorii středních škol mezi 7 družstvy vyniklo jedno družstvo, které ukázalo převahu ve všech zápasech, a to velmi suverénně. První místo tedy zaslouženě vybojovalo Gymnázium Kroměříž s 23 body (ze 24 možných!). Jeho hráči tak vyhráli všechny partie kromě jedné a stali se tak 100 % vítězi druhé (Tomáš Daniel Kubín), třetí (Matyáš Dvořáček) i čtvrté (Antonín Valenta) šachovnice (všichni 6 ze 6)! Jen na první šachovnici překonal těsně zástupce Gymnázia Kroměříž hráč Arcibiskupského gymnázia Kroměříž A Michal Kubiczek (5,5 ze 6). Tím značně přispěl ke druhému místu a tím postupu do krajského přeboru svého družstva, které obdrželo 17,5 bodu. Na třetím místě postup unikl policejní škole z Holešova.

Hráčům SLAVIE Kroměříž se příliš nedařilo. Na druhém stupni asi o něco více sám od sebe očekával Radek Šudřich mladší, náš odchovanec a aktuálně hráč Starého Města hostující za Kroměříž, v turnaji za kroměřížskou ZŠ Slovan, na 1. šachovnici byl až 5. (5 z 9). Další hráč Alexander Bell byl na 2. desce 6. (3 z 8), hrál za hulínskou ZŠ Active Learning. Na prvním stupni hráli na 1. šachovnici Dominik Šudřich za kroměřížskou ZŠ Slovan (4., 3 ze 6) a Eliška Adamovská za taktéž kroměřížskou ZŠ Komenského (6.-7., 1 ze 6). Největším „trochu naším“ úspěchem je tak výsledek již zmiňované Terezie Ševčíkové, která hostuje za SLAVII Kroměříž.

Kompletní výsledky jsou dostupné na serveru chess-results.

Průběh přinesl i několik zajímavostí. Bohužel evergreenem mládežnických akcí bývá hluk. I zde musela být celá řada mládežníků opakovaně napomínána. Přes upozornění na pravidla týkající se mobilních telefonů jsem kvůli nim musel ukončovat partii. Ne, že bych to u akce s vysokým počtem neregistrovaných dětí nečekal, ovšem překvapivý byl fakt, že tento prohřešek jsem zaznamenal potřetí za 9 dní. Druhým překvapivým faktem bylo, že se to stalo jednomu z nejsilnějších a nejzkušenějších hráčů své kategorie. Výmluva „šak jedno pípnutí nevadí, musely by být dvě“ – pochopitelně vůbec neodpovídající pravidlům šachu – byla taktéž zárážející. Den předtím mi chlapec na můj dotaz tvrdil, že si dal režim Nerušit. Tedy pro zopakování – veškerá elektronika musí být podle pravidel zcela vypnutá! Viz pravidla v části 11.3. Výjimky může ve zcela výjimečných případech – na přeboru byl jeden klučina s cukrovkou, u dospělých např. u pracovní pohotovosti – schválit rozhodčí. Silně doporučuji mladým hráčům, ať nespoléhají na různé režimy Nerušit, vypnutí zvuků a podobné věci. Na mém telefonu např. budík vydává zvuk i tehdy, když mám zvuky vyplé. Prostě vypínat, vypínat, vypínat! Případně pokud to jde, odložit do batohu, k rodičům apod. Ve dvou případech nemohu pochválit ani vedoucí družstev. Na poslední chvíli měnili sestavy, aniž mi to jasně oznámili, v jednom případě to zřejmě ani nemělo závažný důvod, což je v rozporu s propozicemi. Takové situace komplikují průběh turnaje. Naopak družstvu Střílek se omlouvám za chybný přepis soupisky na mé straně, včas jsem ovšem stihl opravit.

Závěrem bych chtěl především poděkovat oddílům ŠK Sulimov, EMKaD Holešov a Sokol Morkovice za zapůjčení části šachových souprav na turnaj a Mariánovi Tomečkovi, Janovi Štefkovi a Františkovi Pavlíkovi za spolupráci na řízení turnaje. Největší poděkování patří veterinární škole a jejímu zaměstnanci Pavlovi Palíškovi za spolupořádání turnaje, což mi ulehčilo oproti loňsku mnoho starostí. Samozřejmě, v případě, že bude zájem, může v příštím roce pořádat přebor jiná škola ve spolupráci s námi nebo dokonce s jiným oddílem.