Duben v ŠSČR

Tradičně předáváme dál informace ŠSČR.

David Navara šokoval šachový svět

Objevují se i tvrzení, že náš nejlepší šachista nepatří na vrcholové akce, kde se má měřit s nejlepšími. Zde však prokázal, že jeho nominace je oprávněná, když v 6. kole charitativního turnaje pro Ukrajinu v rapid tempu doslova rozebral světovou jedničku a mistra světa Magnuse Carlsena.

Magnus Carlsen – David Navara, Charity Cup 6. kolo, 42. tah, ČNT

Po tahu 42. Dd3 se David rozhodl ukončit partií nádhernou finesou, když svázané figury bílého nejprve oslabil 42…Vf8 (hrozí mat, případně ani 43. Vf1 nepomůže, jelikož černý zahraje jednoduché 43…Dxf1+, přičemž by vznikla buď koncovka s figurou více, nebo po 44. Jxf1 si můžete najít vynucený mat. Magnus pokryl matovou hrozbu a napadl věž tahem 43. Dd4, jenže český velmistr dokončil svůj plán mistrně pomocí 43…Vxd2!!, následně vynucené 44. Dd2 a konečné 44…Df3, kde už nejde zabránit matu. Skvostná kombinace!

Samotný turnaj ovládl překvapivě Quand Liem Le před Magnusem Carlsenem a Jordenem Van Foreestem. David Navara obsadil v silné konkurenci slušné 8. místo, přičemž ukázal, že se nadále dokáže měřit s nejlepšími. Více se můžete dočíst v článku, kde potrénujete na diagramech i své šachové schopnosti.

Sergei Karjakin doskákal nejen s jezdci

Šachový ruský velmistr výrazně přestřelil při několika položených otázkách od žurnalistů. Nepochybně mu nikdo nebere svobodu na vyjádření projevu, ovšem neměli bychom zapomínat, že i svoboda jednoho jedince končí tam, kde začíná svoboda jedince druhého. Nepříliš šťastné přesvědčení spojené s rusko-ukrajinským konfliktem vyvolala oprávněnou nevoli i ve špičkách organizace FIDE. Trest nenechal na sebe dlouho čekat a současný půlroční distanc připraví Karjakina i o Turnaj kandidátů. Více k jeho vyjádření, trestu i následcích zde.

MČR mládeže v Luhačovicích nabídlo skvělou podívanou

Nejlepší mládež ze všech koutů České republiky směřovala 12.–19. 3. 2022 do lázeňského města Luhačovice, kde se soutěžilo v kategoriích HD10, HD12, HD14 a HD16. Přirozeně měly slečny vlastní turnaj a chlapci taktéž. Silně obsazené kategorie přinesly mnoho nečekaných výsledků a krásných partií. Jak viděla průběh jedna z mladších účastnic Nikola Kůsová, se můžete dočíst v pěkném článku, kde se zmiňuje o dalších doprovodných akcích, které pořadatelé dokázali připravit. Celková závěrečná zpráva o všech úspěších jednotlivců, celkové pořadí, fotogalerie nebo jídelníček pro účastníky turnaje je zde. (Radek Šudřich mladší ze SLAVIE Kroměříž skončil na slušném 12. místě, další hráči excelovali v doprovodných turnajích.)

MČR juniorů a juniorek pod dohledem Rýbrcoula

Horské středisko Špindlerův Mlýn nabízí většinou požitek z lyží a podobných aktivit, jenže tentokrát bylo v záři reflektorů silné obsazení MČR všech našich nadějí, které jsou v ideálním věku. Samozřejmě na hladký průběh turnaje dohlížel kromě zkušených rozhodčí i Krakonoš a jeho sojka „práskačka“, která hlídala, jestli všichni účastníci dodržují pravidla FIDE. V juniorech se rozhořel boj o první místo ihned v prvním kole a nikdo si nic nedaroval. Velkým vítězem turnaje se stala Beskydská šachová škola, která se radovala z prvního místa, kterého dosáhl Marek Miča, a třetího místa, když ho na stupních vítězů doplnil Adam Frank. Oba borci předváděli vynikající výkony, ovšem mezi ně pronikl ještě Ondřej Švanda ze Starého Města, přičemž i on bojoval úplně do posledního kola o zlatou medaili.


Medailisté: zleva Ondřej Švanda, Marek Miča a Adam Frank, foto: Rudolf Černík

Zápolení juniorek přineslo větší rozdíly mezi jednotlivými hráčkami, vítězka Anna Lhotská zajisté udělala radost ŠK OAZA Praha, přičemž jí mocně sekundovala na druhé pozici teprve šestnáctiletá Adéla Třasáková z klubu 2222 ŠK Polabiny. Bronzový stupínek si v posledním kole vydřela Martina Šťastná (Šachová akademie VŠTE), která byla určitě po konci partie šťastná, jelikož porazila právě Adélu. Příjemný rozbor turnaje a skvělé postřehy dodala IM Zuzana Hagarová, článek si můžete přečíst zde.


Medailistky: zleva Adéla Třasáková, Anna Lhotská, Martina Šťastná, foto: Rudolf Černík

Bohatý březen plný úspěchů

Šachový festival ve Švýcarsku nabídl na začátku měsíce zlatou medaili pro Jana Báru, který se prosadil v silné konkurenci do výkonnosti ELO 1550 a méně, dále jsme mohli napříč Českou republikou sledovat okresní a krajské přebory škol. Posléze nás kvalitně reprezentoval David Navara na Charity Cupu, hlavní akcí byla Belgrade FIDE Grand Prix, kde si životní úspěch připsal maďarský šachista Richard Rapport, který ve finále porazil překvapení turnaje Dmitryie Andreikina. Na třetí místo pronikl holandský velmistr Anish Giri, který měl cíle poněkud vyšší. V ČR končí krajské soutěže družstev (soutěž i přebor) a budeme bedlivě sledovat, jak se promění složení týmů. Momentálně je v hledáčku i Berlin FIDE Grand Prix, kde se ve finále utká duo amerických šachistů: So Wesley vs. Hikaru Nakamura.

Rubrika jednou větou

  • Komise mládeže ŠSČR zveřejnila konkurz na pořadatele republikového kola Přeboru škol
  • VV ŠSČR se sešel v Luhačovicích
  • KRÚ schválila nominaci týmů na Mitropu
  • ŠSČR propaguje a podporuje ženský šach několika akcemi
  • Rekord v počtu odvysílaných dílů pořadu V šachu
  • Šachový svaz Olomouckého kraje uspořádá školení rozhodčích
  • Extraliga jde do finálového trojboje
  • STK ŠSČR vyhlašuje opětovný konkurz na pořadatele MČR 2022 seniorů
  • Ostravský koník je za dveřmi
  • Šachový svět opustili Josef Augustin a Petr Luniaczek, připomeňme si je minutou ticha nebo krásnými partiemi, které vytvořili v průběhu jejich životů

A na závěr pro vás máme stručný kalendář blížících se šachových událostí:

6.–12. 4. 2022 Kvika Reykjavik Open – Reykjavik, Island
8.–10. 4. 2022 šachy.cz Extraliga 13.-15. kolo – Frýdek-Místek
9.–10. 4. 2022 MČR dětí do 8 let – Klatovy
14.–18. 4. 2022 Turnaj šachových nadějí – Frýdek-Místek
14.–18. 4. 2022 2nd Festival di Pasqua – Bassano del Grappa, Itálie
14.–17. 4. 2022 Velikonoční turnaj o pohár Mistra Jana – Tábor
20.–30. 4. 2022 European School Chess Championship – Rhodos, Řecko
22.–24. 4. 2022 Finále Extraligy mládeže – Vlachovice
27. 4.–8. 5. 2022 Mitropa Cup – Corte, Francie
27. 4.–4. 5. 2022 Open QCC České Budějovice
30. 4.–4. 5. 2022 World Cadet and Youth Rapid and Blitz Championships – Rhodos, Řecko
30. 4.–8. 5. 2022 Ostravský koník 2022 – Ostrava

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *