Lev, čarodějnice a skříň

Pro tento článek jsem si vypůjčil název jednoho z dílů Letopisů Narnie od C. S. Lewise. Připadá mi příhodný pro počínání tří hráčů našeho extraligového týmu na turnajích v polovině srpna. Těmito turnaji bylo mistrovství Slovenska, které se hrálo jako uzavřený velmistrovský turnaj pro 10 hráčů s průměrným ratingem 2443 a open turnaj v italském Spilimbergu.

Mistrovství Slovenska se hrálo od 7. do 15. srpna 2020 na východě Slovenska v Drienici (okres Sabinov).

Lev

Korunu krále slovenského šachu pro rok 2020 získal Viktor Gažík a lze jen doplnit, že je mistrem Slovenska zcela zaslouženým. Nejde ani tak o to, že uhrál nevídaný výsledek 9/9 a získal druhou GM normu, ale spíše o skutečnost, že ani v jedné partii neměl prakticky žádné problémy a vždy postupně soupeře přehrával. Po titulu z nedávného MSR v rapidu jsem psal, že když Viktorovi turnaj sedne, tak hraje skvěle. To se znovu potvrdilo, a to v míře vrchovaté.
Viktorovi srdečně blahopřejeme a přejeme, aby mu radost ze hry vydržela co nejdéle.

Čarodějnice

Bronzovou medaili a GM normu vybojoval na mistrovství Slovenska Tamás Petényi. Mohlo by se zdát, že po loňském stříbru by mohl být Tamás nespokojený, ale pravdou je jistě opak. Když jsem před turnajem Tamásovi psal, tak mi odepsal mimo jiné toto: „MSR budu zaujimave, nehral som sach cca od januara, ale hadam motyka vystreli aspon tak, ako vlani…:)“. Tamás měl po šesti kolech 5,5 bodu a čarovná motyka střílela jako samopal. V závěru turnaje si Tamás pohlídal normu a super výsledek byl na světě. Gratulujeme.

Všechny partie jsou k přehrání zde: https://www.sarisopen.eu/online-gm/
Výsledky zde: https://chess-results.com/tnr495250.aspx?lan=5


Medailisté mistrovství Slovenska 2020, Viktor Gažík uprostřed, Tamás Petényi vpravo.

Skříň

V Itálii hrál Aryan Tari a bylo to pro nás trochu neradostné, protože na turnaji ve Spilimbergu původně vůbec Aryan hrát nechtěl. Přihlásil se do něj až poté, co se nějakým nedopatřením odhlásil z turnaje v Praze. Aryan byl v open turnaji pro hráče s ELO 2000+ prvním nasazeným a svoji pozici turnajové jedničky obhájil ziskem 7/9 s náskokem půl bodu. Mne hodně zaujalo, jaká opatření byla v Itálii zavedena – kromě povinných roušek ještě stůl otočený tak, aby hráči byli více vzdáleni a ještě nad šachovnicí ochranné plexisklo. Trochu mi to připomnělo školní mládež zavřenou do plexi skříní na Tchaj-wanu. Nezbývá než doufat, že podobná opatření nebudou trvalou součástí našich životů a že blížící se soutěže družstev budou opět více o šachu, než o strachu z viru.

Výsledky zde: https://chess-results.com/tnr532004.aspx?lan=5&art=1&rd=9&flag=30


Aryan Tari s pohárem pro vítěze trunaje ve Spilimbergu.

Příjemné letní dny všem fanouškům Slavie přeje Karel Štencel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *