44. ročník Přeboru města Vsetína

Od 29.6. do 6.7. 2019 se odehrál ve Vsetíně 44. ročník Přeboru města, který se hrál opět jako Krajský přebor mužů, žen, juniorů a dorostenců pro rok 2019. Letošní ročník měl poněkud slabší obsazení ale i tak se v turnaji A i B zúčastnilo dohromady 79 hráčů a hráček.

Startovní listině vévodili mladíci z Beskydské šachové školy a bylo otázkou, zda potvrdí své nasazení i výsledkově. Ela mladíků se pohybují jak na houpačce a není výjimkou rozdíl 200 bodů během dvou až tří turnajů. To “ mladíci “ mého věku máme povětšinou rozvoj Ela již zaručený. Ach jo. To ovšem nemění nic na tom, že se ještě můžeme vzbouřit a to se vskutku také stalo. Vždyť 5 z první desítky starší 40-ti let a 3 z nich byli dokonce zařazeni do kategorie S.

Turnaj proběhl v krásných prostorách Domu kultury, prvních 8 desek bylo přenášeno on-line. On-linové šachovnice zapůjčil zřejmě nejagilnější klub nejen Zlínského kraje – TJ Vlčnov a o hladký průběh turnaje se postaral rozhodčí Josef Kovařík, který prokázal znalost pravidel o jaké já můžu pouze snít a přiznám se, že bych nevěděl jak situaci řešit. Příhoda je to poučná, trochu humorná, ale já si myslím, že i poněkud smutná. Posuďte sami: Ve 3. kole skupiny B hrál bílými senior Pavel Liška r.n.1951 proti Bětě Kubátové r.n. 2010, bílý v zahájení zahrál rošádu, ovšem tento tah provedl oběma rukama. Devítiletá Běta prokázala okamžitě znalost pravidel a reklamovala nemožný tah. Ano, podle dnešních pravidel jde o nemožný tah, ale že budou sankce i ve vážné partii jsem neměl ani tušení. A skutečně bílý musel provézt tah králem aniž by mohl provézt rošádu. To je ta trochu smutnější stránka i když bílý partii v pohodě vyhrál. Nyní z trochu humornějšího pohledu. Pavel chodil se mnou během partie na cigáro a ztěžoval si na nespravedlnost, zkrátka byl naštvaný na celý svět. Já jsem ho ujistil, že partii stejně vyhraje, což se také stalo a mohli jsme trochu oslavovat. Což se ovšem nestalo. V pátém kole hrál opět bílými s dvojčetem Běty Emou Kubátovou a co myslíte, jak zahrál rošádu. No samozřejmě oběma rukama. nyní již nebyl naštvaný na celý svět, ale pouze na sebe, protože byl opět penalizován, ale partii opět vyhrál.

Slávii na turnaji reprezentovali FM Josef Mudrák a Petr Kapusta, kteří se v turnaji vůbec neztratili a krajském přeboru obsadili 1. a 2. místo. Pro Pepu je to již trochu na palici, vždyť poprvé vyhrál krajský přebor v roce 1977. Opět, ach jo.

Celkově vyhrál Martin Horák, který výborně odstartoval, udržel se štěstím nápor pisatele těchto řádků, podlehl největšímu favoritu IM Stanislavu Jasnému, ale poslední dvě kola vyhrál o se sedmi body obsadil samostatné 1. místo. Staňa bojoval jako lev, ovšem vypustil Pepu Mudráka a v posledním kole pouze remizoval. Pepa podal heroický výkon, nehodný však následování. Turnaj hrál při práci a odjížděl ze Vsetína do Kroměříže na noční. Sám se divím, že jsem to přežil a ani se nedivím 20-ti hodinovém poturnajovém spánku v kuse 🙂 . Největší smolař turnaje byl FM Libor Zvolánek, který po 7. kole vedl, ale turnaj završil dvěma knedlama. Peťa, odvedl svůj standard, ovšem škoda zahozené šance s Dominikem Kulou, protože jinak by partie mohla být ozdobou každé učebnice Královské indické nebo kombinačního čajíčku. Celkové 6. místo je trochu smolné, protože nejhorší pomocné hodnocení si nezasloužil.

Celkové výsledky najdete zde .

4 komentáře u „44. ročník Přeboru města Vsetína

 1. Mirek K.

  Velká gratulace hošani….!
  Pepčo obhájit titul KP po více jak čtyřiceti letech je výkon vskutku heroický.

 2. Vladimír Karlík

  Připojuji se ke gratulaci, Pepku tvůj výkon byl úctyhodný obzvlášť s přihlédnutím ke tvému pracovnímu vytížení! Z vlastní zkušenosti vím, co to je vyhrát krajského přeborníka znovu po 40 letech.
  Já získal poprvé titul krajského přeborníka v r.1974, ale to bylo v přeboru tehdy ještě Severomoravského kraje a ten další (obávám se, že poslední) v přeboru Zlínského kraje v r. 2017 ve Vsetíně, tedy po 43 letech.
  Ale zatímco moje výkonnost od té doby zamířila na jih, ty máš ještě dost času pro cestu severním směrem.

  1. Dr.Ák

   Laďo, je vidět, že Krajští přeborníci se rekrutují hlavně ze Slavie a je jedno kdo to je. Jinak kompasová směrovka se může kdykoliv otočit i když je pravdou, že u nás již převažuje směr jižní.

   1. Honza

    Co se pozastavujete tomu jižnímu směru. No prostě senioři mají rádi teplíčko. Ale Pepo, sehrál jsi turnaj skvěle, takže gratulace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *