Turnaj podle mého gusta, až na …

V předposledním týdnu prázdnin se zúčastnili turnaje v Jeseníku  3 hráči Slavie. Každý zřejmě s jinými ambicemi. Pepa Mudrák si sem jezdí léčit nohy, Laďa Karlík si užít krásné přírody na procházkách a Milan Pastirčák zkusit něco nového. Všichni 3 však pomýšleli i na šachy.

Turnaj se hraje zpravidla 9 dní na konci měsíce srpna v krásném lázeňském městě Jeseník. Kongresový sál, ve kterém turnaj probíhá je v srdci samotných lázní cca 50 metrů od lázeňské promenády.

Turnaj je vhodný pro šachisty všech věkových kategorií jakékoliv šachové úrovně. Šachisté s vyšší výkoností hrají turnaj skupiny A, šachisté s nižší výkoností turnaj skupiny B. Pro obě skupiny je připraven zajímavý finanční fond doplněný věcnými cenami pro hráče kategorie do 10, 12, 14, 16 a 18 let, ženy, seniory nad 60 let a cena fair play.

Město Jeseník a jeho lázně na jsou jedinečným útočištěm pro všechny, kteří si chtějí opravdu odpočinout, a to jak pasivně, tak i aktivně.

Letošního ročníku se v obou skupinách zúčastnilo bezmála 200 hráčů a hráček. Tím se turnaj odlišuje od většiny tuzemských turnajů, kde počet účastníků klesá, v Jeseníku naopak stoupá. Co za tímto úspěchem stojí. Ještě v nedávné době se ptali Svatě Hastíka jak sehnal do turnaje Pepu Mudráka. Svaťa: “ No Pepa poslouchal můj rozhovor s Jardou Bayerem, který pravil,že v Jeseníku je tak “ silný vzduch „, že může 3x denně a těch „Hřibů“, načež se ihned zajímal o termín turnaje.“ Je to částečně pravda jen ten vzduch je trochu řidší a těch Hřibů si Pepa užívá také,

Manželé Koriťákovi

Manželé Koriťákovi

 

protože pochází z vesnice Šumice, kde minimálně 20 příjmení je Hřib. V současné době je turnaj postaven samozřejmě na krásné přírodě, ale hlavně na bezmezné obětavosti pořadatelů v čele s manželi Koriťakovi. Posuďte sami celodenně otevřený bufet s cenami více než lidovými, doprava na partie speciálním autobusem, rozvoz hráčů po skončení turnaje, ceny ubytování cca 200 Kč/noc. Mnohé díky za všechny účastníky.

Proč se vlastně rozepisuji o turnaji, kde jsem byl nasazen jako 6. a skončil 11. Mám problémy s nohama a nikdy bych nevěřil, že obyčejná pramenitá voda s pohybem může být tak blahodárná. Každý rok mám 3 měsíce od větších problémů pokoj. Nedivím se, že zakladateli lázní

Vincent Priessnitz se svými trpícími a uzdravenými

Vincentu Priessnitzovi postavili z vděčnosti nádherné sousoší. Jistě si můžete všimnout, že pisatel těchto řádků je stále ještě v řadě s trpícími, ale již zítra …. Turnaj jsem začal remízou , o kterou jsem ještě musel tvrdě bojovat. Po vydřené výhře se Sofií Přibylovou a další remíze s Honzou Malčánkem se začala projevovat náročná příprava na partie. Nejen bufet, ale i Balneo Park

 

 

 

Potom to dvě partie šlo, ale kolo se snad trochu zadřelo. Tanečky byly krásné.

Vstup do Balneoparku

Priessnitzova sprcha

 

 

 

 

 

 

 

 

Nyní procedury:

Čapí jezírko

Po čapím jezírku-pohyb

 

 

 

 

 

 

 

 

No a potom ještě hrej šachy. Konec dopadl jak dopadl. Laďa začal skvěle a partie černými s Lukášem Klímou jistě patří mezi skvosty, které se zařadí do výukové literatury.

Partii jsem uvedl s poznámkami vítěze, které se mně zdají až příliš skromné. Partii jsem sledoval od vedlejší šachovnice a po 11.g4 jsem si chvíli myslel, že je černý skoro prohraný. Proč probůh vždyť žádný špatný tah neudělal. Mají šachy vůbec logiku? Potom jsem 11..Jxd4 objevil a zase-bílý udělal jediný tah nezapadající do koncepce a prakticky hotovo. Ano šachy jsou spravedlivé, krásné i kruté.

Po takém skvostu však Laďa 2x zaváhal a obsadil až 19. místo. Chuť místních specialit, která mu zůstala na jazyku při procházkách však nepřerazí.

Milan pojal turnaj velmi smířlivě, párkrát se sice o něco pokusil dotáhl to na +2, ale k vůli zdravotní indispozici turnaj nedokončil. Celkové výsledky naleznete zde.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *