Krajský přebor 2017

Ve dnech 1.7. – 8.7. se konal Krajský přebor mužů a žen v rámci 42. ročníku Přeboru města Vsetína. Na startu Openu „A“ se sešlo pouhých 42 mužů a 1 žena ze čtyř zemí z toho 23 ze zlínského kraje. Favority na zisk titulu krajského přeborníka bylo třeba hledat po přestupu Jakuba Roubalíka 2391 do Durasu Brno mezi kroměřížskými FM Mudrákem, FM Karlíkem a vlčnovskými IM Babulou a nevypočitatelným Koutným.Celkově však přední hráči zlínského kraje byli nasazeni až na konci 1.desítky.

Turnaje „B“ se zúčastnilo 63 hráčů a hráček a tak byl krásný sál Domu kultury zaplněn více jak ze dvou třetin. Ne malou část účastníků v obou turnajích tvořili “ mládežníci “ z Beskydské šachové školy vedené trenéry IM Standou Jasným a Martinem Holeksou, Starého Města vedených našim bývalým členem Martinem Beilem a dokonce i ze silné šachové líhně ve Vlašimi. Tím se stal turnaj pro ostřílené matadory zcela nepřehledný, protože hodnota Ela vůbec neodpovídá výkonnosti daného hráče. Většinou je Elo podhodnoceno, ale bývá to i naopak a z malého prcka jde až neoprávněný strach.

Ze Slavie Kroměříž se turnaje zúčastnili 3 hráči FM Mudrák Josef, FM Karlík Vladimír a Kapusta Petr , kteří si dělali oprávněné naděje na dobré umístění v kraji a dokonce i soutěži družstev.

V 1. kole jsme nezaváhali a získali 3 body. Zajímavostí byl souboj Míča 1970-Mudrák2264, kde 13-ti letý mladíček odolával 70 tahů náporu černých figur a prohrál až v pěšcové koncovce. Coje na tom tak zajímavé? Pepa si říkal jak bude mít dobré pomocné hodnocení, podle úrovně hry mladého borce, po 5. kole se šel radostně podívat na tabulku a zjistil, že jeho soupeř z 1.kola získal pouze 1 bod za vítězství s „bajem“. Nakonec však mladíček získal 3 1/2 bodu avšak na Elo 1970 je to velmi málo.

Již ve 2. kole začalo jít do tuhého.Na 2. šachovnici zasedli Kapusta 2175-IM Jasný 2363. Peťa zahrál svou oblíbenou variantu v sicilce a soupeř se ponořil do hlubokých dum. Jedinou správnou variantu však nenalezl a aby zachránil svého krále musel odevzdat 3 pěšce.Potom však Petr místo ještě jednoho aktivního tahu přešel do obrany přenechal soupeři iniciativu a nakonec byl rád, že partii zremizoval. Přesto však dobrý výsledek proti favoritovi. Partie FM Karlík 2207-Skalský 2070 začala tradičním šípem, černý však bílého vylekal brzkou obětí pěšce za iniciativu a byl to bílý, kdoměl plnou hlavu starostí. Nakonec však černý chyboval a partie byla dána za remiz. Hezkou partii vytvořl FM Mudrák 2264 proti Húskovi 2137. Bílý si postavil svůj oblíbený domeček, ale brzy zjistil, že mlaďoši se připravují a hrají varianty nejméně sedící soupeři. Toto má výhody i nevýhody. Nevýhodou je, že pokud soupeř odbočí a pozici rozumí tak připravující se stranu přivede do problémů. To se také stalo. Bílý získal náskok ve vývinu, obětoval kvalitu a vrhl se na černého krále. Partii mohl zakončit krásnou obětí dámy, což se však nestalo, přesto místo možné remízy ještě zabojoval a partii i s přispěním soupeře vyhrál.

3. kolo prakticky rozhodlo o vítězi turnaje. V partii FM Mudrák-Wiewiora 2290 bílý po nevinně sehraném zahájení taktickým obratem získal pěšce a vyhranou pozici. Místo poklidného uplatnění výhody nechal soupeře obětovat kvalitu a v taktických zápletkách partii pokazil a prohrál. To poláka nakoplo a turnajem již prošel bez zaváhání. Partie Havelka 2104-FM Karlík potvrdila, že náš borec hraje černými jak z partesu, získal převahu potom figuru a i přes malé problémy výhodu uplatnil. V partii Skalský-Kapusta platila o přípravě 1. varianta. Bílý se důkladně připravil, černý neodbočil a partie skončila po několika málo tazích matem černému králi.

4. kolo. Černý v partii Zgarba 1838- FM Mudrák nepustil bílého přes 3. řadu a 18-ti tazích černého doslova zadusil. Partie FM Karlík-Kuchař 2018 potvrdila obavy z dravého mládí a zakotvila brzy v remizovém přístavu. Souboj Kapusta-Kovařík 1890 ukázala nedostatky ve hře obou hráčů, když nemají jasný plán a měli by pozici „pouze“ vylepšovat. Jinak než remízou partie skončit nemohla.

5. kolo. Na 1. stole rozhodla o vítězi turnaje partie Roubalík-Wiewiora, kdy černý smetl bílého ve 37 tazích. Partie Mudrák- IM Sosna 2341 skončila remízou dříve než začala . Královsko indická partička FM Karlík- Bosák 2151 zabočila po korektním průběhu rovněž do remízového přístavu. Partie Vraj 1816-Kapusta byla příčinou nejhoršího výsledku Petra za několik posledních let. V pozici, kdy mohl jednotahově získávat 2 figury za věž + rozbití pěšců soupeře, vymyslel zisk pešce, který postupně vedl k matu, ale bohužel černému králi. Mat však bílý neviděl a partii převedl do vyhrané koncovky s kvalitou více, kterou však pouze remizoval.

6. kolo. V partii FM Karlík-IM Jasný se oba soupeři řídili heslem “ safety first “ a zaknihovali půlku po 20-ti tazích. Snaha o výhru černými v partii Horák 2073- Mudrák ač to tak nevypadalo, byla podle počítače pouze platonická a bílý si udržoval své malé pověstné plus. Mírně se zahojil Petr Kapusta, když v partii s Ambrožovou 1875 konečně mírně odbočil z teorie a nešťastnici v 17-ti tazích zmatil.

7. kolo. V tomto kole se konečně potkali neustále se míjející Mudrák s Karlíkem a výsledkem byla remizka. Dílo zkázy skoro dovršil Petr , který  v partii Pýcha 2060-Kapusta, zkonzumoval pěšce, ale zanedbal vývin který stál krk jeho krále.

8. kolo. Partie Bosák-Mudrák probíhala velmi zvláštně, když přešla ze sicilky obrácenými barvami do staroindické, kde bílý zbavil černého dobrého bělopolného střelce. Potom však černý našel správný plán a bílý strategicky chyboval.Černý dosáhl strategicky vyhrané pozice, potom však zcela nesmyslně zahrál na taktiku a dostal se do těžké pozice, kterou však zvládnul a partii vyhrál, uf. V partii Karlík-Pýcha bílý černému názorně vysvětlil, co znamená lepší střelec a co jsou body vniku. Závěrečná oběť střelce byla jen třešinkou na dortu. Tragedii završil Petr v partii s Húskem, když v sicilce stál bílými již ve 20-tém tahu úplně na prohru.

Před 9. kolem tedy vedl Wiewiora 6 1/2 před Roubalíkem 6 a skupinou pronásledovatelů s 5 1/2 body. Nejlepší Buchholtz měl Pepa Mudrák, který navíc proti konkurentům získával další pomocný bod vzhledem k nalosování posledního kola. Proto Mudrák-Roubalík 1/2, Karlík-Wiewiora 1/2,Jasný-Sosna 1/2 … a čekáme. Asi tomu tak mělo být, že v posledním kole výsledky dopadly naopak než se předpokládalo a z 3. místa se radoval FM Vladimír Karlík a stal se zároveň krajským přeborníkem. Na FM Mudráka zbylo 6.místo a stříbrná medajle v kraji. Krásná dominance kroměřížských stařešinů nad dravým mládím. Petr v posledním kole pouze remizoval a tím připravil Slavii o 1. místo v soutěži družstev.

Jistě se zeptáte proč dědečkové dopadli tak dobře, jaké je tajemství přípravy na partii ? Vladimír Karlík: “ No, s lehčím soupeřem jsem si dal 20-ti kilometrovou tůru a s těžším jen 15-ti kilometrovou“. Josef Mudrák: „Jelikož jsem se jméno soupeře ,až na výjimky, dozvěděl při příchodu do hracího sálu, tak jsem dopoledne štípal a řezal dříví“.

Turnaj „B“ proběhl v režii mladíků z BŠŠ. Zajímavostí určitě je, že aktéři rozhodující partie měli dohromady 25 let.

V rámci turnaje bylo možno se zúčastnit různých doprovodných akcí. Např turnaj dvojic Vyhráli Roubalík-Kapusta, blicák Wiewiora, sázku na to v kterém kole vystoupí Petr Koutný z turnaje vyhrál IM Petr Pisk.

Celkové výsledky najdete tady fotogalerie později.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *